• انرژی پایدار و پاکیزه، دریچه ای برای ورود به آینده ای توانمند و پرقدرت
  • انرژی پایدار و پاکیزه، دریچه ای برای ورود به آینده ای توانمند و پرقدرت
  • انرژی پایدار و پاکیزه، دریچه ای برای ورود به آینده ای توانمند و پرقدرت
IMAGE

چهارمین محموله بنزین یورو ۵ پالایشگاه ستاره خلیج فارس امشب ارسال می‌شود

  مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس گفت: تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰...
IMAGE

جذب سرمایه خارجی با مدل جدید قراردادهای نفتی

عضو شورای عالی انجمن شرکتهای مهندسی و پیمانکاری نفت،گاز و پتروشیمی گفت: مدل جدید...
IMAGE

با تصویب کمیسیون تلفیق بودجه مجلس دولت برای توسعه طرح‌های نفت و گاز مجاز به انتشار اسناد خزانه اسلامی شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ گفت: دولت می‌تواند برای پروژه‌های عمرانی تا...
اخبار

 

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس گفت: تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر بنزین با اکتان ۸۷ در این پالایشگاه تولید و تحویل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی شده است، اما حجم محموله‌های بنزین یورو ۵ تا پایان امشب به ۱۰۰ میلیون لیتر می‌رسد.

 

به گزارش خبرنگار شانا از بندرعباس، محمد علی دادور صبح امروز (چهارشنبه، ۱۳ دی‌ماه) در نشست با خبرنگاران گفت: از ابتدای ساخت پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس که به حدود ۱۱ سال پیش باز می‌گردد تا به امروز، سه میلیارد و ۸۵۹ میلیون یورو هزینه شده و پیش بینی می‌شود برای تکمیل ۲ فاز نیز به ۲۴۰ میلیون یورو نیاز باشد، همچنین ۷۵ درصد این پالایشگاه از نظر ارزشی داخلی و ۲۵ درصد باقیمانده نیز خارجی است.

وی افزود: خطوط لوله تامین خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس به منظور تعمیر و نگهداری به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران واگذار می‌شود.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در باره دریافت خوراک میعانات گازی از عسلویه تصریح کرد: یک ایستگاه با چهار دستگاه الکتروپمپ به ظرفیت هر کدام ۱۲,۵۰۰ هزار مترمکعب در ساعت وجود دارد که با فشار ۹۰ بار، میعانات گازی را به این پالایشگاه ارسال می‌کند، میعانات با فشار ۶۰ بار وارد پالایشگاه می‌شود.

دادور عنوان کرد: خط لوله ارسال میعانات گازی دارای ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز است و امکان افزایش به روزانه ۵۰۰ هزار بشکه را دارد.

تثبیت تولید بنزین یورو ۵ در پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس درباره چگونگی افزایش ظرفیت این خط لوله گفت: اگر ۲ دستگاه پمپ در عسلویه و یک دستگاه در مسیر به تاسیسات این خط لوله اضافه شود امکان افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای خط لوله خوراک میعانات گازی وجود دارد، این پالایشگاه همچنین دارای پنج مخزن به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه است.

دادور افزود: تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر بنزین با اکتان ۸۷ در این پالایشگاه تولید و تحویل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی شده است، اما حجم محموله‌های بنزین یورو۵ تا پایان امشب به ۱۰۰ میلیون لیتر می‌رسد.

وی در باره کاتالیست‌های مصرف شده در این پالایشگاه تصریح کرد: طراحی اصلی کاتالیست‌های مورد نیاز این پالایشگاه توسط شرکت فرانسوی اکسنس انجام شد، اما سرانجام شرکت اکسیرنوین فرآیند آسیا، برای ما کاتالیست تولید کرد.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به موضوع مطالبات سازندگان فعال در پروژه احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس اشاره کرد و گفت: در این  باره رقمی حدود ۴۵ میلیون یورو پرداخت شده است و برای پرداخت بخش دیگری از این مطالبات تعهد داده‌ایم.

دادور ادامه داد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اکنون به طور میانگین روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵، روزانه سه میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر گازوئیل معمولی و ۵۰۰ هزار لیتر گاز مایع تولید می‌کند.

وی تاکید کرد: صندوق توسعه ملی برای تکمیل پروژه احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس وامی به ارزش ۲۶۰ میلیون یورو تصویب شده، اما ما اصرار داریم از طریق فروش فرآورده‌های پالایشگاه و صادرات هزینه‌های تکمیل فازهای باقیمانده این پروژه را تامین کنیم.

صادرات ۲ محموله نفتای ترش تا چند روز آینده

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس اعلام کرد: تا روز هشتم ژانویه، دوشنبه (۱۸ دی‌ماه)، ۲ محوله ۳۵ هزار تنی نفتای ترش به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

دادور در باره مسائل زیست محیطی این پالایشگاه افزود: طبق استانداردهای محیط زیست، آب دریافتی ما از دریاست و هنگامی که ما بخواهیم این آب را به دریا بازگردانیم نباید دمای آن بالاتر از ۲ درجه باشد.

وی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از ورود پساب‌های آلوده شرکت پالایش میعانات گازی ستاره خلیج فارس به دریا، استخری به طول پنج هکتار آماده شده است که مواد افزودنی پساب در آن گرفته و همچنین دمای آب متعادل می‌شود، سپس به دریا بازمی‌گردد.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس عنوان کرد: این شرکت تاکنون هیچ اخطاری بابت آلودگی محیط زیست دریافت نکرده است.

عضو شورای عالی انجمن شرکتهای مهندسی و پیمانکاری نفت،گاز و پتروشیمی گفت: مدل جدید قراردادهای نفتی سرمایه زیادی را جذب اقتصاد ایران می کند.به گزارش شانا، محمدحسین ترابی با اشاره به تاثیر مثبت ورود سرمایه خارجی به بازار ایران افزود: با ورود سرمایه و بسته شدن قراردادهای جدید نفتی، فرصت کار مناسب برای بخش خصوصی اعم از شرکتهای مهندسی، پیمانکاری و سازنده های داخل هم فراهم می شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ گفت: دولت می‌تواند برای پروژه‌های عمرانی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سررسید کمتر از یک سال منتشر کند که سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز با اولویت میدان‌های مشترک ازسوی وزارتخانه‌های نفت و صنعت تا سقف ۵ هزار میلیارد تومان است.

 

به گزارش شانا، علی اصغر یوسف‌نژاد، درباره نشست کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، دولت می‌تواند تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سررسید کمتر از یک سال برای پروژه‌های عمرانی منتشر کند که سرمایه‌گذاری طرح‌های نفت و گاز با اولویت میدان‌های مشترک ازسوی وزارتخانه‌های نفت و صنعت، معدن و تجارت تا سقف ۵ هزار میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: وزارت نفت می‌تواند از طریق شرکت‌های دولتی تابع خود تا سقف ۳ میلیارد دلار برای بازپرداخت بدهی سررسید شده پیمانکاران قرارداد بیع متقابل طرح‌های بالادستی نفت و گاز اختصاص دهد.

یوسف‌نژاد عنوان کرد: در ادامه رسیدگی به بخش‌های هزینه‌ای لایحه بودجه، تکالیف بانک‌های عامل به این صورت تعیین شد که با استفاده از منابع در اختیار خود و آن میزان از منابعی که توسط صندوق توسعه در بانک‌ها سپرده‌گذاری شده است، با تصویب هیئت عامل صندوق توسعه ملی، تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش خصوصی، تعاونی و نهادهای غیردولتی برای طرح‌های توسعه بالادستی نفت و گاز با اولویت میدان‌های مشترک پرداخت کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ مجلس افزود: تسهیلات ارزی مذکور باید همسو با افزایش ضریب بازیافت مخازن و احیای چاه‌های قدیمی نفت باشد و طرح‌های توسعه‌ای سازمان‌های توسعه‌ای بخش صنعت و معدن نیز باید با مشارکت ۵۱ درصدی بخش خصوصی و تعاونی شامل ایدرو و ایمیدرو انجام شود.

یوسف‌نژاد گفت: دولت می‌تواند اسناد خزانه اسلامی با سررسید سه ساله برای طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای، خرید تضمینی محصولات کشاورزی، بدهی‌های سازمان پایه‌ای بیمه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق تا میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان منتشر کند. همچنین تا سقف ۵ هزار میلیارد تومان بدهی‌های قطعی خود را با اشخاص حقیقی و حقوقی، تعاونی و بخش خصوصی از این محل تسویه کند

مدیر پروژه ساخت واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در پالایشگاه فازهای ۲ و۳ پارس جنوبی (DMC) از پیشرفت ۴۲ درصدی این پروژه تا ابتدای دی‌ماه خبر داد.

 

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، سیروس پیکار با اشاره به آغاز مراحل اجرایی پروژه DMC پس از تحویل زمین در مردادماه سال جاری، به تشریح آخرین وضع این پروژه در بخش‌های مختلف طراحی، تامین کالا، نصب و اجرا پرداخت و اظهار کرد: روند فعالیت در این بخش‌ها به موازات یکدیگر در حال پیشرفت است و در صورت تامین منابع مالی طبق برنامه مصوب، پیش‌بینی می‌شود این طرح تکمیلی در دی ماه سال ۹۷ به بهره‌برداری برسد.

مدیر پروژه DMC، پیشرفت این طرح را در بخش‌های مهندسی ۶۰ درصد، تامین کالا ۴۹،۵ درصد، ساخت و اجرا ۳۲,۱ درصد و پیشرفت کل طرح را ۴۲،۷ درصد اعلام کرد.

به گفته پیکار، به منظور تسریع در اجرای پروژه، همزمان با تحویل زمین، فعالیت‌های ارزیابی زمین و مکانیک خاک توسط مشاور انجام و براساس نتایج به دست آمده، طراحی‌های سیویل و سازه آغاز شد.

وی با اشاره به انتخاب پیمانکار نصاب و انجام مقدمات نصب تجهیزات گفت: با تکمیل فعالیت‌های این بخش، عملیات نصب تجهیزات اصلی پروژه اواخر ماه جاری آغاز می‌شود و با توجه به این که تجهیزات ثابت پروژه در کارگاه موجود است، پیش‌بینی می‌شود عملیات نصب این تجهیزات تا بهمن ماه به پایان برسد.

مدیر پروژه DMC به دیگر فعالیت‌های اجرایی این طرح تکمیلی شامل عملیات سیویل و سازه چهار دستگاه مخزن ذخیره‌سازی مواد شیمیایی و ساخت پست برق اشاره و عنوان کرد: حدود ۶۰ درصد از ورق‌های مورد نیاز ساخت مخازن در کارگاه پروژه موجود است و پیمانکار ساخت این مخازن هم مشخص شده و در حال تهیه نقشه‌های ساخت است. ضمن این که زمین محل ساخت پست برق نیز به تازگی تحویل شده و به‌زودی با تهیه نقشه‌های سیویل و سازه ازسوی پیمانکار، عملیات ساخت این پست برق نیز آغاز می‌شود.

پیکار با بیان این که خرید تجهیزات دوار شامل تلمبه‌ها و کمپرسورها که در مرحله ارزیابی پیشنهادهای فنی شرکت‌های سازنده قرار دارد، به‌زودی نهایی می‌شود، تصریح کرد: این پیشنهادها علاوه بر تلمبه‌ها و کمپرسورها، واحد تولید هوا با درصد خلوص اکسیژن بالا را هم شامل می‌شود.

مدیر پروژه DMC با اشاره به آماده‌سازی نقشه‌های مربوط به ساخت اسکلت‌ها و سازه‌های فلزی (STEEL STRUCTURES)  و تامین مواد خام آنها در کارگاه شرکت سازنده افزود: مطابق برنامه زمانبندی پیمانکار، ساخت این سازه‌ها از اواخر دی ماه آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: در زمینه تجهیزات ابزار دقیق مورد نیاز پروژه شامل شیرهای اطمینان، شیرهای کنترل، سیستم کنترل و سایر تجهیزات ابزار دقیق، مشخصات فنی تهیه و در مرحله اخذ پیشنهادهای فنی سازندگان است که پیش‌بینی شده، خرید تجهیزات ابزار دقیق تا بهمن ماه نهایی شود.

مدیر پروژه احداث واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی، فرآیند شیرین‌سازی این فرآورده در پالایشگاه‌های پارس جنوبی را عامل ایجاد ارزش افزوده قابل ملاحظه عنوان کرد و گفت: اجرای این پروژه علاوه بر افزایش کیفیت محصول، موجب کاهش خوردگی تاسیسات و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی می‌شود.

شایان ذکر است که پروژه احداث واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در پالایشگاه فازهای ۲ و۳ پارس جنوبی به منظور جداسازی ترکیبات گوگردی ترش و آلاینده از میعانات گازی تولیدی این فازها از سوی شرکت ملی نفت ایران و با نظارت شرکت نفت و گاز پارس به پژوهشگاه صنعت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (گروه شهید رجایی) واگذار شده است.

آدرس : تهران، میدان فاطمی، خیابان گمنام، پلاک 14، طبقه

تلفن : 88990051 88990052 | 88987638 88987465 | 88987094 88986891 | 88986932

فکس : 88978104